Finał obchodów Światowego Dnia Ziemi

Konkurs plastyczny dla dzieci „Dzień Ziemi – czy dla niej mogę swoje nawyki  zmienić?” | Oficjalna strona Miasta i Gminy Piaseczno

Mnóstwo radości, tańca, uśmiechów i kwiatów - tak uczniowie i przedszkolaki Zespołu Szkolno–Przedszkolnego w Wolbromiu uczcili  finał obchodów Światowego Dnia Ziemi w dniu 16.04.2025r.To największe ekologiczne święto naszej planety, obchodzone co roku na całym świecie 22 kwietnia, a tegoroczne 55. celebrujemypod hasłem „Nasza Moc, Nasza Planeta” („Our Power, Our Planet”).Ma ono na celu promowanie postaw proekologicznych oraz uświadamianie, jak wielki wpływ na kondycję i przyszłość Ziemi ma każdy z nas.

Nauczyciele uczestniczący w Programie Erasmus+  przedszkolaki i uczniowie dobrze wiedzą, że każdego dnia należy zwracać uwagę na dobro naszej planety. Dlatego od początku roku szkolnego przeprowadzili szereg akcji ekologicznych i brali udział w różnych inicjatywach podejmowanych na rzecz ochrony środowiska.  Czynnie włączyli się w społeczną akcję "Wiosenne porządki w Gminie Wolbrom". W ramach uczestnictwa w Programie Erasmus+ brali udział w ekologicznych lekcjach na świeżym powietrzu, sadzili kwiaty wokół szkoły na ul. Mariackiej i przedszkola.

Punktem kulminacyjnym obchodów święta naszej planety był zielony korowód. Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolengo, pan Stanisław Tomasz Kołodziej, nauczyciele, uczniowie klas 1-4 oraz przedszkolaki w rytm wesołych piosenek przemaszerowali na rynek, gdzie zrobili sporo zamieszania. Zaproszeni do wspólnego świętowania przybyli goście: Burmistrz Miasta i Gminy Wolbrom, pan Radosław Kuś, Zastępca Burmistrza, pani Dominika Bugaj, pani Magdalena Mocny - Prezes zarządu WZWKGKiM wraz z zespołem, przedstawiciele Starostwa Powiatowego: ekodoradca, pan Łukasz Zarzycki i dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa, pan Jan Książek wspólnie z uczniami zaśpiewali piosenkę, a następnie dali się porwać w wir tańca. Wolbromski rynek zapełnił się wirującymi, kolorowymi parami poruszającymi się w takt znanej melodii belgijki. Na koniec dzieci złożyły wielkanocne życzenia i wręczyły gościom samodzielnie wykonane eko-kartki świąteczne oraz ekologiczne bratki.

Cieszymy się, że przedszkolaki, uczniowie i nauczyciele naszej szkoły tak chętnie uczestniczyli we wszystkich aktywnościach. To był wspaniały dzień i mamy nadzieję, że zaowocuje wrażliwością i mądrym postępowaniem wobec naszej Matki Ziemi.

Pomysłodawczyni eko-działań i zarazem szkolna koordynatorka programu Erasmus+ w ZSP w Wolbromiu, Paulina Konieczna pragnie podziękować wszystkim nauczycielom oraz szkolnemu zespołowi Erasmusa za aktywny udział w tej wspaniałej akcji.

Erasmus + w Rumunii

 

 

Nauczyciele Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wolbromiu na Job Shadowing w Rumunii.
W ramach programu Erasmus+ nauczyciele Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wolbromiu regularnie uczestniczą w międzynarodowych mobilnościach, mających na celu rozwijanie kompetencji zawodowych oraz wymianę doświadczeń z europejskimi placówkami edukacyjnymi. Jednym z takich działań jest job shadowing, czyli obserwacja pracy nauczycieli w zagranicznych szkołach i przedszkolach.
Tym razem do rumuńskiej szkoły i przedszkola udały się nauczycielki przedszkola Justyna Majda i Aleksandra Rams, a pracę w szkole, a w szczególności pomoc psychologiczno - pedagogiczną obserwowały nauczycielki Sylwia Sikora i Aneta Gajowiec. Wizyta miała miejsce w dniach 21-23 stycznia 2025 roku.
Głównym celem wyjazdu do Rumunii było:
poznanie rumuńskiego systemu edukacji oraz metod nauczania
 obserwacja codziennej pracy nauczycieli w rumuńskich placówkach
 wymiana doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie dydaktyki i wychowania
nawiązanie współpracy międzynarodowej oraz budowanie relacji między szkołami
Podczas pobytu w Rumunii nauczycielki z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wolbromia miały okazję uczestniczyć w zajęciach lekcyjnych i obserwować różnorodne metody nauczania. Zapoznały się z programami nauczania oraz materiałami dydaktycznymi stosowanymi w rumuńskich szkołach. Dyskutowały z rumuńskimi nauczycielami na temat wyzwań i sukcesów w pracy edukacyjnej. Zwiedzały placówki edukacyjne, poznając ich infrastrukturę oraz organizację pracy.
 
 
Udział w job shadowing w Rumunii przyniosła‚ nauczycielom z Wolbromia wiele korzyści, takich jak:
rozszerzenie wiedzy na temat europejskich systemów edukacji
 poznanie nowych metod i technik nauczania, które mogły by zostać zaadaptowane w polskich realiach
 rozwój kompetencji interkulturowych oraz językowych
 nawiązanie kontaktów zawodowych, które mogły by zaowocować przyszłymi projektami międzynarodowymi
Wizyta w Rumunii w ramach programu Erasmus+ była dla nauczycieli Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wolbromiu cennym doświadczeniem, które wzbogaciło ich warsztat pracy oraz poszerzyło horyzonty edukacyjne. Takie inicjatywy przyczyniają się do podnoszenia jakości nauczania oraz budowania otwartej i nowoczesnej społeczności szkolnej.
 

Festyn Rodzinny Przedszkola Publicznego nr 1 im. Misia Uszatka w Wolbromiu: outdoor learning, radość, zabawa i nowoczesne technologie

W piękne wtorkowe popołudnie, 28 maja, o godzinie 16:00, przy Szkole Podstawowej nr 1 w Wolbromiu odbył się Festyn Rodzinny Przedszkola Publicznego nr 1 im. Misia Uszatka w Wolbromiu. Wydarzenie to zgromadziło liczne rodziny, które przyszły wspólnie świętować i cieszyć się atrakcjami przygotowanymi specjalnie na ten dzień.

Festyn rozpoczął się od powitania uczestników festynu przez Dyrekcję Zespołu Szkolno- Przedszkolnego  oraz podziękowaniu wszystkim za przybycie i zaangażowanie w organizację wydarzenia. Miłym akcentem była obecność Burmistrza Miasta i Gminy Wolbrom, Pana Radosława Kusia, który przybył, aby osobiście życzyć wszystkim uczestnikom udanej zabawy. Jego obecność i ciepłe słowa wsparcia były ważnym elementem tego radosnego wydarzenia.

Różnorodne atrakcje dla wszystkich

Festyn oferował szeroką gamę zabaw i aktywności na świeżym powietrzu, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem:

  • Fotobudka –możliwość wykonania pod okiem Pani Fotograf Iwony Zaręby- Straszak zabawnych zdjęć z rodziną była jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji. Przygotowana ścianka zdjęciowa z wizytówką przedszkola, sprawiła że pamiątkowe fotografie będą przypominać o festynie jeszcze przez długi okres czasu.
  • Taniec z członkiem rodziny – tańce na świeżym powietrzu były okazją do wspólnej zabawy i śmiechu. Rodzice i dzieci tańczyli razem, tworząc niesamowitą atmosferę radości.
  • Tor przeszkód pt. "Segregacja Modna sprawa! To sprzątanie i zabawa” – edukacyjna zabawa, w której dzieci mogły nauczyć się zasad segregacji odpadów, pokonując tor przeszkód. To była świetna okazja do połączenia nauki z zabawą.
  • Stanowisko robienia tatuaży, malowania twarzy i robienia warkoczyków – zaangażowani rodzice zapewnili dzieciom kolorowe tatuaże, fantazyjne malunki na twarzach oraz piękne warkoczyki.
  • Strefa kolorowanki – rodzice wraz z dziećmi wspólnie tworzyli rysunki, co było świetną formą integracji i wspólnej twórczości.
  • Strefa układania puzzli – wspólne układanie puzzli to nie tylko zabawa, ale i rozwijanie umiejętności logicznego myślenia oraz cierpliwości.
  • Gra terenowa z QR kodami – nowoczesna zabawa polegająca na odnajdywaniu i skanowaniu QR kodów rozmieszczonych na terenie festynu. Każdy kod krył w sobie wskazówkę do odnalezienia liter tworzących hasło.
  • Wyścigi robotów Photon na matach – interaktywna zabawa, w której dzieci mogły sterować robotami, ucząc się jednocześnie podstaw programowania.
  • Strefa OSP Wolbrom – strażacy na czele z Panem Grzegorzem Osmendą- naczelnikiem OSP w Wolbromiu,  prezentowali zasady resuscytacji krążeniowo-oddechowej, pierwszej pomocy oraz przypominali numery alarmowe. Dzieci miały możliwość nauczenia się ważnych umiejętności ratunkowych.
  • Studio Artystyczne Ochy i Achy – pokazy z bańkami mydlanymi przygotowane przez Panią Joannę Kyć oraz Pana Przemysława Kycia  zachwyciły zarówno dzieci, jak i dorosłych. Wielkie, kolorowe bańki unoszące się w powietrzu wzbudziły zachwyt wszystkich uczestników.
  • Strefa gastronomiczna – zapach popcornu, waty cukrowej i pieczonych kiełbasek ufundowanych przez Pana Marka Latacza przyciągał wszystkich gości. Stowarzyszenie Motocyklistów Wolbromskich z Panem Tomaszem Płaszczykiem- Radnym Rady Miejskiej w Wolbromiu na czele, zapewniło nieocenione wsparcie w obsłudze strefy gastronomicznej.
  • Stoisko Fiber- nie zabrakło również gadżetów dla najmłodszych ufundowanych przez firmę Fiber oraz leżaków, które umożliwiły wypoczynek po intensywnych zabawach w wyżej wymienionych strefach.

Czytaj więcej: Festyn Rodzinny Przedszkola Publicznego nr 1 im. Misia Uszatka w Wolbromiu: outdoor learning,...

Kącik outdoorowy

Dzień Europejski

 

W przedszkolnych murach dzieje się wiele magicznych rzeczy, ale jednym z ciekawych wydarzeń dla małych odkrywców jest Dzień Europejski. To niezwykłe święto, które pozwala najmłodszym poznać tajemnice i bogactwa kontynentu, na którym żyją. W dniu Europejskim przedszkolaki wyruszają w podróż po symbolach Unii Europejskiej, odkrywając, że granice nie są przeszkodą, a różnorodność to siła.

Jednym z ważnych elementów edukacyjnych było przekazanie informacji, że Polska leży w Europie. Poprzez proste i przystępne dla dzieci słowa, nauczyciel tłumaczył, jak ważne jest nasze miejsce w tej wielkiej rodzinie europejskiej.

Flaga Unii Europejskiej stała się niezwykle ważnym punktem programu. Dzieci z zaciekawieniem przyglądały się fladze symbolizującej solidarność państw członkowskich. Nie mniej ważne były słowa hymnu unijnego, które maluchy słuchały z radością i entuzjazmem. Melodia stała się dla nich symbolem jedności i współpracy, przynosząc ze sobą przesłanie o potrzebie pracy dla dobra wszystkich.

Dodatkową atrakcją było poznanie maskotki Unii Europejskiej. Przedszkolaki z uśmiechem przyjęły sympatyczną postać, która stała się symbolem przyjaźni między narodami i wzajemnego zrozumienia.

To niezwykłe doświadczenie zakończył edukacyjny film, który w sposób dostosowany do wieku dzieci przedstawił im cele i wartości Unii Europejskiej. Poprzez obrazy i proste opisy, maluchy mogły lepiej zrozumieć, dlaczego współpraca między krajami jest tak istotna dla rozwoju całego kontynentu.

Poznanie symboli Unii Europejskiej było dla przedszkolaków pierwszym krokiem w odkrywaniu wielkiej wspólnoty, do której należą. Dzieci z zaciekawieniem i radością uczestniczyły w zajęciach, zyskując pierwsze, cenne informacje o Europie, które będą kształtować ich świadomość europejską już od najmłodszych lat.

W ramach Dnia Europejskiego dzieci poznały również ciekawostki na temat Finlandii i Norwegii, które nauczycielki Zespołu Szkolno- Przedszkolnego odwiedziły w ramach mobilności programu Erasmus +.  Przedszkolaki zapoznały się z flagami wyżej wymienionych flag, słuchały hymnów i oglądały prezentację przedstawiające jak wygląda nauka w szkołach i przedszkolach w Finlandii i Norwegii.

Tego dnia przedszkolaki nie tylko poznawały symbole i wartości Unii Europejskiej, ale także odkrywały, jak ważne jest poszanowanie różnorodności i współpraca między narodami. Dzieci z radością uczestniczyły w zajęciach, niosąc ze sobą nowe, cenne informacje o Europie, które będą kształtować ich świadomość europejską już od najmłodszych lat.

Zapraszamy do galerii.

 

 

 

Więcej artykułów…

  1. Erasmus + w Finlandii